مقایسه عایق حرارتی xps با یونولیت eps

مقایسه عایق حرارتی xps (پلی استایرن اکسترود شده) با یونولیت eps (پلی استایرن منبسط شده)

 

مقایسه فوم فشرده xps با یونولیت eps در یک نگاه:

  • مقاومت فشاری بسیار بالای عایق XPS سینرژی و عدم ایجاد تغییر شکل و ابعاد و خواص تحت فشار

  • جذب آب (و بخارآب) نزدیک به صفر به دلیل ساختار سلولی بسته

  • ضریب هدایتی بسیار پایین در مقایسه با EPS

  • عملکرد حرارتی و خواص عایقی بیشتر و بهتر در دماهای پایین

  • دوام و ماندگاری مقاومت حرارتی (R-Value ) در بازه طولانی زمانی

مقایسه ساختار xps و eps

 

 

 

 

 

 

تفاوت های مهم میان دو محصول:

1- تاثیر رطوبت:

کاهش خصوصیات حرارتی عایق در نهایت باعث بالا رفتن هزینه‌ها میشود. این افت فیزیکی نیز سهمی در افزایش هزینه های نگهداری داراست. در آزمایش انجام شده توسط شرکت OWENS CORNING، نفوذ بخار آب در عایق پلی استایرن (EPS) اندازه گیری شده که معادل 4 برابر آن در پلی استایرن فشرده (XPS) است.

تاثیر رطوبت در عملکرد xps و eps

اثر جذب آب روی مقاومت حرارتی:

 

استاندارد ASTM C578 اثر جذب آب را بر مقاومت حرارتی بررسی می کند. طبق این استاندارد نمونه ها در آب قرار گرفته و در بازه های زمانی مشخص از آن خارج شده و میزان آب جذب شده و مقاومت حرارتی آن ها اندازه گیری می شود.نتیجه این استاندارد برای EPS و XPS در شکل های زیر آمده است.

رفتار مقاومت حرارتی با جذب آب - عایق حرارتی xps و eps

 

بر اساس تست انجماد و مایع کردن مجدد (FREEZ-THAW CYCLING) مشاهده می شود که XPS عملکرد بسیار بهتری در عدم جذب آب نسبت به EPS از خود نشان می دهد.این مهم به این خاطر است که در مرحله اول EPS آب زیادی جذب کرده و در ساختار توخالی خود جای داده است.این آب در هنگام منجمد شدن منبسط شده و باعث ایجاد شکستگی در ساختار EPS می شود.

 

2- مقاومت فشاری

پلی استایرن فشرده (XPS) با مقاومت فشاری بالا و بیش از دو برابر از مقاومت فشاری EPS، قابلیت تحمل وزن مواد انبار شده به اضافه ماشینهای صنعتی سنگین مورد استفاده در سردخانه ها را داراست. در مقابل، EPS به تنهایی در کف سردخانه قابل استفاده نیست و نصب ساپورت جداگانه برای قطعات سیمانی زیرین همراه با EPS الزامی است و این به دلیل مقاومت فشاری بسیار پایین تر نسبت به XPS است. نتایج آزمون سازمان Extruded Polystyrene Association (XPSA) در جدول زیر قابل مشاهده است:

 مقایسه مقاومت فشاری xps و eps

 

 3- عملکرد حرارتی

بر اساس استاندارد ASTM C578 عملکرد مقاومت حرارتی دو عایق بررسی شده‌اند که مشخصا برتری عایق XPS بر EPS را نشان میدهد. به علاوه این عایق در دماهای پایین تر مقاومت حرارتی بالاتری را نشان میدهد.

 

عملکرد حرارتی xps و eps

 
 
 
 
<

آدرس دفتر مرکزی
تهران ، خیابان شریعتی
میرداماد

 
ساعت کار
شنبه تا چهارشنبه 8:30 الی 16:30
پنجشنبه 9 الی 13